Türk doktorları Kosovalı kadınlara meme kanserini anlattı

18.12.2019

72 Kişi Okumuş

0 Yorum

Kosova’da tertip edilen “Erteleme Pes Etme” sohbetinde Türk hekimler Kosovalı bayanlara meme kanserini anlattı.
Asıl Derneği Bayan Dayanışması Kolu’nun örgütlemesiyle tertip edilen sohbete Priştine ve Prizren bayan dernekleri de katıldı. Geniş katılımlı “Erteleme Pes Etme” sohbetine bayanlar büyük alaka gösterdi. Priştine’de tertip edilen sohbette bayanları meme kanseri hakkında bilgilendiren Doç. Dr. Beyza Özçınar ile öğretim abonesi Dr. Aynur Erşahin, “kanser olmaktan korkmayın geç kalmaktan korkun” ihtarını andırdırarak, erken teşhisin yaşam kurtardığını, bu sebeple bayanların memelerinin farkında olmaları ve kumpaslı hakimiyetlere girmeleri nasihatinde bulundu.
Doç. Dr. Beyza Özçınar mevzuyla alakalı yaptığı söylemede, 1-31 Ekim tarihlerinin tam dünyada meme kanseri farkındalık ayı olarak değerlendirildiğini ve tüm dünyada bununla alakalı meme kanserinde farkındalık oluşturmak için faaliyetler tertip edildiğini anımsattı. Bu faaliyetlerden birinin Priştine’de bayanlara meme kanseriyle alakalı bilgilendirme yapmak ve farkındalık oluşturmak olduğunu belirten Dr. Özçınar, “Bayan popülasyonu zati tam dünyada, dünya popülasyonunun yarısından aşırısını oluşturuyor. Meme kanseri bayanlarda çok sık görülen bir kanser. Takribî her 8 bayandan bir tanesi hayat boyu meme kanseri oluyor. Meme kanserinin öteki bir özelliği de sık görülmesinin dışında şayet erken teşhis edilirse başka bir deyişle kitle kadının fark etmediği ebatta daha minikken teşhis edilirse o zaman, o bayanların öteki aynı yaştaki bayanlarla aynı hayat vaktini yaşaması muhtemel, başka bir deyişle yüzde 99 – 100 bu hastalıktan kurtulma uğru var. Bu surattan farkındalık oluşturmak bizim çok ehemmiyetli” ifadelerini kullandı.
Faallik, 1-31 Ekim 2019 Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı kapsamında yapıldı.
Burun estetiğinde büyük basitlik! Bakın nasıl yapılıyormuş’Türkiye Genom Projesi’ başladıKanser hastalarına moral desteği

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz