Teninize Göre Parfüm Seçimi Nasıl Olmalı

15.01.2020

136 Kişi Okumuş

0 Yorum

Derinize göre parfüm tercihi nasıl olmalı. Derinize hangi kokunun daha hoş yakışacağını ve hangi parfümü nerede nasıl kullanabilirsiniz. Kadinay.Net sizler için araştırdı.

Bayanlar İçin

Çiçek

En büyük koku definesidir.Taze ve keyifli aromalara sahiptirler.Temel içerikleri çiçek, çiçek yaprakları, yağ ve tohumlarıdır.Bunlara genellikle misk, ağaç, meyve, yeşil nebat notaları ile aldehitler eşlik eder.

Oryantal

Sıcak ve şehvet uyandırıcı esansların karışımındadır.Temel notaları misk, vanilya, amber, bedelli ağaçlardır.Bunlara özellikle egzotik çiçek ve baharat notaları eşlik eder.

Meyve

Taze ve hafif kokulardır.Temel notaları bergamot, limon, portakal, mandalina, greyfurt, portakal çiçeğidir.Bunlara genellikle çiçek ve şipre notaları eşlik yapar.

Şipre

 Güçlü esansların karışımından oluşurlar, kalıcı ve zengin içeriklidirler.Temel notaları ağaç, meşe likeni, misk ve patçulidir.Bunlara genellikle çiçek ve meyve notaları eşlik yapar.

Erkekler İçin

Aromatik

Dinamik ve hafif kokulardır.Temel notaları adaçayı, biberiye gibi kokulu nebat esanslarıdır.Deniz ve çiçek notaları ile zenginlik verir.

Meyve

Taze ve hafiftirler.Temel notaları bergamot, portakal, limon, mandalinadır.Ağaç ve baharat notalarıyla zenginlik verir.

Ağaç

Sıcak ve besbelli kokulardır.Temel notaları filika ağacı, patçuli, sedir ağacı ve vetiverdir.Baharat, deniz ve aromatik notalarla zenginlik verir.

Oryantal

Ağır ve egzotiktir.Temel notaları baharatlar, ağaç ve vanilyadır.

Hangi parfüm nerede, nasıl kullabilirsiniz

Parfümü hangi bölgelere sıkacağınızdan, nerede hangisini seçim etkeniz gerektiğine kadar tüm bildiklerinizi altüst eden bir liste hazırladık.Seçmenin ve gizlemenin püf noktalarıyla birlikte…

Ofiste

Bayanlar parfüm kullanmanın en ehemmiyetli tesirinin karşı tür üzerinde olduğunu düşünür ve parfümleri cinsel bir silah olarak kabul ederler. Oysa geçtiğimiz aylarda, A.B.D. Duke Üniversitesi Tıp Merkezi’nde yapılan bir araştırma parfüm kullanmanın karşı türü sürüklemek dışında faydaları da olduğunu ortaya çıkarmış. Bunlardan en başta geleni, parfüm sürmenin özgüveni çoğaldıran bir tesiri olduğu. Özgüveni çoğaldıran ve moralin yükselmesini sağlayan doğru seçilmiş bir parfüm İş yerindeki performansı da pozitif bir biçimde etkiliyor. Tıpkı aromaterapi seanslarında olduğu gibi, günlük yaşamda da hoş bir şeyler koklamak insanın kendisini çok daha iyi sezmesini sağlıyor. Ancak burada kullandığınız parfümün çok güçlü olmamasına dikkat etmek gerek. İş yerinde kullanmak için en uygun olan hafif çiçek, meyve ve sabunsu kokular.

Sporda

Spor sırasında taze, canlandırıcı kokular kullananlar kendilerini daha dinamik sezdiklerini söylüyorlar. Yapılan bir araştırmada 10 şahıstan dokuzu yeşil limon kokusunun pakliği ve rahatlığı simgelediğini belirtmiş. Bunun değişik bir sebebi de, vanilya ve lavanta gibi kokulara mukayeseyle, deri üzerinden daha süratli bir biçimde uçan limon kokusunun bu sırada deride bir serinlik hissi yaratması. Limon kokusunun daha süratli buğulaşmasının sebebiyse moleküler yoğunluk açısından değişik kokulardan daha hafif olması. Özellikle yaz aylarında bu kokular oldukça işe görüyor.

Gece

Gece için parfüm seçerken en ağır kokuları dahi seçim etmek olası. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. şayet miktarı azıcık fazla kaçırırsak çevremizdekiler parfümle banyo yaptığımızı düşünüp bundan çok rahatsız olabilir. Peki gece için hangi kokular daha uygun. Estee Lauder’ın koku stilist’lerinden Karyn Khoury, gece için en uygun kokuların baharatlı ve odunumsu, oryantal kokulardan oluştuğunu söyleniyor. Zevkinize göre seçeceğiniz bayansı bir koku, daha evvel de belirttiğimiz gibi çok fazla kullanmamak kaydıyla, partnerinizin başını döndürebilir.

Parfüm seçerken bunlara dikkat ediniz.

Parfüm sınamak için en uygun zaman akşamüzeri. zira bu saatlerde koku alma duyusu eforlu çalışır. Ayrıca kış mevsiminde’de  tabi burnumuz tıkalı değilse yaz mevsimine göre daha eforlu koku alıyoruz.Parfümü sıktıktan sonra en az 1 saat derinizde olgunlaşması için beklemeniz gerek. Bu zaman sırasında parfümdeki içki uçacak ve parfüm derinizdeki kimyevi maddelerle etkileşime girerek reel kokusunu verecektir.Dergilerde parfüm bültenlerinin kenarlarında kart üzerine sınamanız için sürülen koku misalleri o parfüm hakkında iyi bir fikir verebilir. Fakat yeniden de sizin derinizde bütün olarak nasıl durduğunu bilmek için bir parfümeride parfümü sıkarak sınamanız şart.Parfüm sınamaya gitmeden evvel yediklerinize azıcık dikkat etkeniz gerekir. Neden mi? Zira baharatlı, acı ve yağlı besinler derinizin kimyasını azıcık değiştiriyor, bu da parfümünü kokusuna yansıyarak sizi yanıltabilir.

Daha kalıcı parfümler için

İyi şaraplar gibi parfümler de havayla temas ettikten sonra bozulabiliyor. Ancak iyi baktıktan sonra parfümünüzün bir sene ve onsekiz ay arası katlanmasını sağlayabilirsiniz. Nasıl mı.?

Dökme değil spreyli şişeleri seçim ediniz. Bunun en ehemmiyetli sebebi, ellerinizle temas eden parfümün bakterilere sarih hale gelmesi ve daha kısa zamanda bozulması. Ayrıca spreyli parfümleri kullanması çok daha ucuz.Parfümünüzü kolisinde gizlemeniz onun ışığa maruz kalmasını önleyecektir. Işık parfümün hem kokusunu hem de rengini bozan bir faktördür. Bu sebeble parfümü kolisinde ya da kolisi yoksa karanlık bir yerde gizlemek en iyisi.Sıcak ve nemli etraflarıyla banyolar parfümleri gizlemek için pek de uygun mekanlar değiller. Buradaki sıcaklık ve nem parfümlerin kısa zamanda bozulmalarına neden olur. Yatak odaları parfüm gizlemek için çok daha uygun.

Ne zaman çok fazla ?

Parfüm kullanmayı beğenenlerin yaptığı en büyük yanlış bunu azıcık mübalağa etmek. Peki, ne zaman az, ne zaman çok. İşte bunu kavramanızı sağlayacak birkaç ipucu.

Parfüm kullanırken en ideal sayı, parfümü farklı bölgelere iki ya da üç kere püskürtmektir.Parfümün tipi de ölçüsünü tanımlamada ehemmiyetli bir faktör; Eau de Parfum güçlü olduğu için her zaman daha az kullanılmalı. Eau de Toilette ise daha hafif ve uçucudur.Burnunuzda kokuya duyarlı müşteriler bir müddet sonra tesirsiz olacağı ve kokuyu sezmeyeceği için parfümü az mı, çok mu sıktığınıza karar vermeniz güç olabilir. Yakın birisine bunu sormaktan rahatsızlık duymayın.Cilt tipi de kokunun kalıcıcılığını etkileyen bir unsur. Şayet yağlı cildiniz varsa koku daha yoğun ve uzun müddet kalır.Şayet fazla kaçırdığınızı fark ederseniz, nemli bir havluyu derinize değdirerek parfümün daha aşırısını alabilirsiniz.

Neresi doğru, neresi yanlış

Bilek içi ve kulak art

Bilek içleri ve kulak art parfüm uygulamasındaki bayağı bölgeler.Bunun sebebi bu bölgelerin bedenin her yerine mukayeseyle daha sıcak olması ve parfümün dağılmasını kolaylaştırması.Oysa bu aynı zamanda parfümün uçup gitmesine de neden olur.Yani hakikatinde bu bölgeler parfüm sıkmak için pek de ideal olmayabilir.

Yüz

Parfümde bulunan içki özellikle duyarlı ciltlere hasar verebileceği için surata parfüm sıkmak hiç doğru değil.Sadece bazı içkisiz parfümler surata sürülebilir.Erkeklerse tıraştan sonra after shave uygulamasını suratlarına değil, göğüslerinize sürünüz.

Göğüs, kalça kemiği ve bacak üstleri

Bu bölgeler parfüm sürmek için en ideal bölgelerdir.Havayla temas etmedikleri için parfümünüz derinize hapsoluyor ve kalıcılığını çok uzun müddet gözeterek, koku yaymaya devam ediyor.

Yafta parfüm Bayan parfümleri erkek parfümleri parfüm tercihi Derinize Göre Parfüm Tercihi Nasıl Olmalı Deriye Göre Parfüm Tercihi Nasıl Olmalı Parfüm Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz Parfüm Nasıl Kullanılır

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz