“Ruhuna Pansuman” semineri

18.12.2019

71 Kişi Okumuş

0 Yorum

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Samsun Bayan Teşebbüsçüler Heyeti ile Samsun Ticaret ve Sanayi Odası TSO iş birliğiyle tertip edilen seminerde konuşan
Muayenehane Psikolog Suzi Amado, “Bizim reelinde istediğimiz şey şahıslara kendileri olmaları için alan açmak” dedi.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Samsun Bayan Teşebbüsçüler Heyeti ile Samsun TSO ortak çalışmasıyla tertip edilen “Ruhuna Pansuman” adlı konferans, İlkadım ilçesi Cumhuriyet Sokağı üzerinde bulunan bir otelde hakikatleşti. Programın açılışında konuşan Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Samsun Bayan Teşebbüsçüler Heyeti Başkanı Mihriban Akyüz, üstlendikleri misyonun çok ehemmiyetli olduğunu anımsatarak, “Ülkemizdeki bayan rakamı, neredeyse popülasyonun yarısını teşkil ederken, ne yazık ki iş eforu ve katılım olarak yüzde 30 oranında. Bu oldukça düşük bir sayı. Ekonominin teşebbüsçülüğün, ülkelerin eforunu atama ettiği bu kumpasta bu mesullüğü yalnızca erkeklere yükleyemeyiz. İşte bu surattan bayanların da ekonomiye katkı vermesi bu anlamda çok değerli. Bu sene bayan teşebbüsçü rakamı 914 bin 454 ama bunun yeterli olmadığının da şuurundayız” diye konuştu.
Programın davetliyi Muayenehane Psikolog Suzi Amado da muayenehane psikolog olarak emin metotlar kullanarak çalıştığını ifade etti. Amado, “İnsan odaklı ve hikayesel terapi metoduyla çalışıyorum. İnsan odaklı terapi kuramında Karl Rodgers diyor ki ‘Bizim reelinde istediğimiz şey şahıslara kendileri olmaları için alan açmak’. Zira şahıs uygun civarı bulursa başka bir deyişle biz ona şefkatli bir şahitlik sunarsak, empati sunarsak, ve biz kendimiz içiten olursak başka bir deyişle biz merkezde olabilirsek şahıs da parlayacağı, kendisini asıllaştıracağı civarı bulabilir, oluşturabilir, ve parlayabilir kendisine reelleştirebilir” söylemesinde bulundu.
“Birinin sizinle alakalı düşündüğü şeylerin asıl olması gerekmiyor”
İnsanın kendini asıllaştırması için gereken şeylerden birinin suçlanmamak olduğunu söyleyen Suzi Amado, “Bu yapabileceğimiz bir şey değil zira gerçekten çok temenni var. Ve de bizim yaşamda daha iyisini öğrenmediğimiz için yapamadığımız çok şey var. Dolayısıyla nasıl kendimize kızmıyorsak başkalarına da kızmıyoruz. Biz reelinde bunları bu kadar harikulade yapmak, zorlanmamak, her şeye yetişmek zorunda değiliz. Bu reelinde harikulade anneyi yeterince iyi anneye çevirmek ve reelinde harikulade evladı yeterince iyi evlada çevirmek, harikulade çalışanı yeterince iyi çalışana çevirmek, harikulade teşebbüsçüyü yeterince iyiye, harikulade patronu da yeterince iyiye çevirmeyi sağlar. Dolayısıyla biz bu yargıyı içime almak zorunda değiliz. Birinin sizinle alakalı düşündüğü şeylerin asıl olması gerekmiyor. Daha eksantriği sizin kendinizle alakalı düşündüğünüz şeylerin ciddi bir kısmı da asılsız” ifadelerini kullandı.
Program sonunda özel değerlendirmelerde bulunan Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Samsun Bayan Teşebbüsçüler Heyeti Başkanı Mihriban Akyüz, heyet olarak bir hayli faaliyet sürdürdüklerini ifade ederek, “Bu faaliyetlerin çoğu mevcut teşebbüsçü rakamını artırmanın yanı gizeme teşebbüsçü olan bayanlarımızın gelişimlerine katkı sağlayan projeler üretmek” biçiminde konuştu ve bayanların her alanda teşebbüsçü olabileceğini ifade etti.
Programa teşebbüsçülük yapan yapmayan çok rakamda bayan katıldı.PARTNERSabaha kadar eğlendiler!Kollarda anlaşma boyun fıtığı bulgusu olabilirTürkiye’de her sene 17 bin bayana meme kanseri teşhisi konuluyor

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz