Okyanusları keşfetmek için otonom robotlar geliştirecek Terradepth 8 milyon dolar yatırım aldı

18.12.2019

62 Kişi Okumuş

0 Yorum

İnsanlık her ne kadar yeryüzünün bulgusunu neredeyse bitirmiş olsa da, ummanların derinlikleri hala belirsizlerle dolu. Derin umman haritalandırılması ve umman tabanının bulguyu şu anda insan gücüyle ve özel vasıtalarla yapılıyor. Terradepth adlı teşebbüsün emeli ise geliştirdiği özerk denizaltı robotlarıyla ummanların derinliklerini keşfederek bu bilgileri satan bir işletmeye dönüşmek.

Terradepth’in gerçek emeli özerk denizaltı vasıtalarına değil, bilgilere erişmek olarak öne çıkıyor. Kısacası ekipman odaklı olarak hareket etmeyen teşebbüs, kendisini daha çok bilgi firmayı olarak konumlandırıyor. Bu gerçekten çok ehemmiyetli bir ayrıntı zira teşebbüs, umman bulgusunu sağlayan robotların seri yapımını yapmayacak fakat umman tabanı bilgilerini pek çok işletmeye satabileceğinin farkında. Terradepth’in topladığı bilgilerin, hem bilim insanları için hem devletler için ehemmiyeti çok büyük.

Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri’de donanma özel güçler birliğinde çalışan iki daha önceki asker olan Joe Wolfel ve Judson Kauffman tarafından kurulan Terradepth‘in, askeri açıdan da büyük bedeli var. Kısacası bu bilgiler, devletler için de alıngan olacak. Yakın gelecekte denizaltı rakamlarının çoğalması, pek çok ülkenin sarih ummanlarda daha çok laf sahibi olması ismine umman ve deniz tabanı ile alakalı haritaların alakalı devletlerin elinde olması büyük ehemmiyet taşıyor. Aynı misali şu aralar oldukça sıcak olan Doğu Akdeniz için de vermemiz olası. Bir yandan mavi sularımızda sondaj arama çalışmaları devam ederken, bölgede pek çok ülkenin faaliyetinin çoğaldığı bir yarış mevzubahisi ve bu bağlamanda deniz tabanının bulguyu ülkeler için kritik ehemmiyet taşıyor.

2018 senesinde Texas merkezli olarak kurulan Terradepth firmayı, şimdi umman tabanından bilgi toplamak için bir filo kurmaya hazırlanıyor. Umman tabanını keşfetmek, haritalandırmak için özerk denizaltı robotlarını kullanacak olan teşebbüsün bu iş için ehemmiyetli para kaynağına da lüzumu bulunuyor. Bu emel yönünde 8 milyon dolarlık bir yatırım alan Terradepth, sarih denizlerdeki testlerine önümüzdeki senenin yaz aylarında başlamayı amaçlıyor. Terradepth’in yatırım turuna liderlik eden firmayı ise, ürettikleri hard-disk’ler ile bildiğimiz Seagate Technology olması dikkat sürükleyen bir değişik nokta.

Terradepth Seagate Joe Wolfel Judson Kauffman

Webrazzi Insights
Son Insights İçerikleri
Sanal Asıllık VR ve Artırılmış Asıllık AR teknolojilerinin sıhhat sektöründeki geleceği parlak
Perakendecilerin maksadında henüz Z nesli yok
5G’nin genişbant internetteki kullanım seçeneği nasıl olabilir?

Son Insights Raporları
Online Ticaret Tutumu Araştırması [Araştırma Raporu]
5G Cloud Gaming’de Neleri Değiştirecek? [Rapor]
Online Yemek Siparişi Araştırması [Araştırma Raporu]

Insights hakkında ayrıntılı bilgi
Firmanızın Insights hesabı var mı?

0 0

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz