Kışın bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları

17.12.2019

72 Kişi Okumuş

0 Yorum

1

Havaların soğumasıyla beraber çoğu bireyin bağışıklık sistemi de iyiden iyiye zayıflıyor. Vitamin ve minerallerin beceriksiz mukavemeti de eksiliyor. Beslenme ve Perhiz Uzmanı Tuğçe Çağlar “Bu yarıyıllarda beslenmemize ilave edeceğimiz taze meyveler bizi hastalıklardan gözetmek için çok iyi bir seçim olacaktır” dedi. Meyvelerin bedenimizde bir hayli ehemmiyetli vazifeyi üstlenen vitamin ve mineraller açısından zenginliğine dikkat sürükleyen Çağlar, laflarını şöyle sürdürdü: “Meyveler kapsadıkları A, C, E vitaminleri folik asit, potasyum, selenyum, mineraller sayesinde eforlu antioksidanlardır. Ayrıca kalp ve bağırsak sıhhatinin korunması, cildin yenilenmesi ve hoşlaşması, karaciğer, böbrek gibi arınılması, kolesterol ve tansiyon hastalıklarının tertip edilmesi gibi bir hayli bereketi de bulunuyor. Meyvelerin en ehemmiyetli misyonlarından birisi de bağışıklık sistemimizi eforlu tutarak beden mukavemetini sağlamasıdır.”

2Turuncu meyveler C vitamini, kırmızı meyveler antioksidanlar açısından zengin

Turuncu meyveler C vitamini, kırmızı meyveler antioksidanlar açısından zengin

Özellikle turuncu, sarı, yeşil meyvelerin bağışıklık sistemimizde ehemmiyetli misyonlar üstlendiğini söyleyen Çağlar, bu misyonları şöyle anlattı:

Gripten gözetici portakal mandalina greyfurt gibi turuncu meyveler çok iyi C vitamini kaynaklarıdır. Aynı zamanda iyi bir beta karoten kaynağı olan bu meyveleri harcamanız bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesinde oldukça tesirli olacaktır. Bir değişik özelikleri de bedenin zehirli madde atmasını sağlamalarıdır. Bu da bedenin mukavemetini artırır.

3

Sarı meyvelerden olan muz ve ayva da bedene devingenlik vererek bitkinliği eksiltir. İçeriğindeki antioksidanlar da beden mukavemetinin kuvvetlenmesinde tesirlidir.

-Yeşil meyvelere en hoş misal kivi olacaktır. Portakal ve mandalinadan daha fazla C vitamini içerek bu meyve beden mukavemetinin korunmasında oldukça tesirlidir. Ayrıca değişik yeşil bir meyve olan elma kivi gibi fitokimyasallarca zengindir. Bu meyveler yüksek ölçüde antioksidan içeriği sayesinde korunma sistemini kuvvetlendirir.

4

Nar, üzüm, frambuaz, yaban mersini gibi kırmızı meyveler de çok iyi antioksidan kaynaklarıdır. Bu meyvelerde C vitamini kaynaklı meyveler gibi beden mukavemetini sağlayarak hastalıklara karşı gözetmede oldukça tesirlidir.

5Günde kaç porsiyon meyve tüketilmeli

Günde kaç porsiyon meyve harcanmalı?

Meyve harcarken ölçüye dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Diyetisyen Tuğçe Çağlar, özellikle C vitamini kaynaklı yiyeceklerin fazla tüketiminin beden için verimden çok hasara neden olabileceğini andırdırdı. C vitamininin bedende depolanmayan bir vitamin olduğunun altını çizen Çağlar, “Günlük alınması gereken C vitamini ölçüyü erişkin bir fertte vasati 75 mg’dır. Hamile, hamile ve sigara kullanan fertlerde bu ölçü azıcık daha çoğalmaktadır. Bunu da 100 gram bir kivi yiyerek dahi sağlayabilmekteyiz. 100 gr kivi 90 mg C vitamini kapsar Bu surattan gün içerisinde harcayacağınız 2-3 porsiyon meyve bağışıklığınızı eforlu yakalamak için yeterli olacaktır” diye konuştu.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz