Hamile Bayanlara Tatil Önerileri

15.01.2020

134 Kişi Okumuş

0 Yorum

Memorial Hizmet Sağlık Kurumu Kadın Doğum ve Hastalıkları Kısmı’nden Op. Dr. Hüseyin Mutlu, gebelik yarıyılında tatil hakkında bilgi verdi.

Gebelik yarıyılında tatil, anne adaylarının en çok evham ettiği mevzular arasında yer almaktadır. Yolculuk tasarıyı, otel tercihi, denize girerken, havuza girerken nelere dikkat edilmeli ve güneşlenirken hamile anne adaylarının dikkatli olması gereken bir çok püf noktayı bu yazımızda bulabilirsiniz.

Tatil için en tehlikesiz yarıyıl gebeliğin 18-24 haftasıdır

Gebelik zamanınca özellikle ilk aylardan itibaren seyahat yapılabilmektedir. En tehlikesiz yarıyıllar 18 ile 24. gebelik haftalarıdır. İlk 3 ayda görülen kanamalar ve son ayda doğumun başlama ihtimaline rağmen daha dikkatli olmakta fayda vardır.

Uzun yolculuklarda uçak seçim edilebilir ama belirli kaidelere dikkat edilerek araba yolculukları da yapılabilmektedir. Yurtdışı seyahatlerine çıkarken anne adaylarının lüzumlu tüm önlemleri alması ve acil vaziyetlerde kullanılabilecek ilaçlar mevzusunda hekimine danışması gerekmektedir.

Evvelden erken doğum ve kanama gibi meseleler yaşayan anne adayları dikkat!

Gebelikte erken doğum tehdidi, kanama gibi meseleler yaşamış ve hala tehlike taşıyan gebelerin uzun seyahat etmeleri mahzurludur. Değişik bir mesele gebelikte alana gelen varisler sebebiyle seyahatte hareketsiz kalındığında pıhtılaşma meyli sebebiyle mesele yaşanma olasılığı bulunmaktadır. Yaz tatilinde gebelerin en çok zorlandıkları noktada sıcaklardır.

Hamile anne adayları için tatil mekanının tercihi oldukça ehemmiyetlidir. Gebeliğin hangi yarıyılında olursa olsun fazla sıcak bölgeler anne adayı ve bebeğin sıhhati için uygun bölgeler değildirler.  Fazla akışkan kaybı ve buna bağlı halsizlikler ve baygınlık hissi olabilmektedir.

Ayrıca gebelikte ciltteki renk hücrelerinin etkin olması sebebiyle yüzde çillerin çoğalışı ve belirli gölgelerdeki gebelik kirleri çoğalış göstermektedir. Tehlikeli gebelerde güneş tesiriyle tansiyon yükselmesi olabilmektedir.

Günde 1 tane maden suyu ve bol akışkan tüketimi ehemmiyetli

Yaz tatili yapan anne adayları denize ve havuza girebilir, yüzebilir ve kısa süreli güneşlenebilir. Gebelerin güneşlenirken gözetici kremleri kullanmaları ehemmiyetlidir. Güneş ışınlarının uyarıcı tesirini eksiltmek için kesinlikle şapka ve güneş gözlüğü kullanmaları gerekmektedir.

Tatilde ve güneşte bol akışkan harcanması gerekmektedir. Günde 1 tane maden suyu elektrolit kaybına dayanakçı olabilmektedir. Yeterli akışkan alınıp alınmadığını veya hipotez edilenden fazla akışkan kaybı olup olmadığını kavramanın en basit yolu idrar rengidir.

İdrar rengi sarih çay rengi gibi koyulaşmışsa akışkan alımı eksilmiş veya akışkan kaybı çoğalmış olabilmektedir.

Gebelikte yapılabilecek sporlar hem sıhhatli hem de fit kalmanızı sağlar

Zeytinyağlı ve hafif yemekler seçim edilmeli ve kabızlık olmaması için temkinlerin alınması gerekmektedir. Caddede ve sarihte satılan gıdalardan ve sarih sulardan uzak durulması gerekir.

Tatil yerlerinde yapılan su sporları, dalış gibi spor etkinlikleri hamileler için tehlike taşımaktadır. Gebelerin daha çok yüzme, yürüyüş, yoga ve pilates gibi hafif etkinlikleri yapması bebek ve anne adayının sıhhati açısından daha ehemmiyetlidir.

Yolculuk yapacak anne adaylarının dikkat etmesi gereken kaideler;

Uçakla seyahat ederken rahat giysiler giyilmelidir. Sırt için kesinlikle dayanak emelli yastık kullanılmalıdır. Ayaklar seyahat süresince hareket ettirilmeli ve uygun zamanlarda uçak içinde ufak yürüyüşler yapılmalıdır. Bol akışkan alınmalıdır. Kahve çay gibi meşrubatlar olası olduğunca az harcanmalıdır. Şayet seyahat edilecek ülke, enfeksiyon tehlikeyi taşıyorsa ya seyahat ertelenmeli ya da gitmeden evvel lüzumlu muayeneler ve aşılar yaptırılmalıdır. Emniyet kemeri karnın üstüne değil alt taraftan geçirilerek takılmalıdır. Yolculuk esnasında aralarda atıştırmalar yapılmalı ve kafeinli meşrubatlardan sakınılmalıdır.

Yafta Hamileyken yolculuk Hamileyken seyahat etmek mahzurlu mıdır? Özel Bakım Gerektiren Gebelikler gebelik ipuçları gebelikte krampların yaradılışının sebebi gebelik süreci

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz