Dünyadaki böcekler yok olursa, ne olur?

17.12.2019

75 Kişi Okumuş

0 Yorum

1

Çoğu insanın korkusu olduğu haşereler dünyamız için aşırısıyla ehemmiyetli canlı cinslerinden biri. Dünyadaki tüm haşereler yok olursa, kısaca tüm natürel denge bozulur. Şimdi bunu bazı haşere cinslerini ele alarak tek tek anlatalım.

2

Yeni araştırmalara göre dünyadaki haşere ölçüyü süratle eksiliyor Yakın bir tarihte tüm haşere cinsleri yüzde 40 oranında eksilme yaşayabilir. Bu gidişat şu an için evham edici durmasa da, azıcıktan anlatacağımız neticeler yönünde, haşerelerin eksilmesini istemeyeceksiniz.

3Hamam Böcekleri

Hamam Haşereleri

Konutumuzda istemediğimiz zamanlarda birden bire gördüğümüz ve öldüremedikten sonra “acaba nerededir?” diye düşünüp bizi tedirgin eden hamam haşereleri, ekosistemde çok ehemmiyetli bir yere sahip. 

4

Hamam haşereleri itici görünmelerinin yanı gizeme bakteri iletici yapıya sahipler. Bu sebeple de alerjiye neden olurlar ve geçtikleri yerlere dışkılarına vazgeçer. Dünyada var olan 3500 hamam haşereyi cinsinin yalnızca 20 tanesi insanları rahatsız eden cinslerdir.

5

Hamam haşereleri; kuşlar, memeliler ve sürüngenler için ehemmiyetli yiyecek kaynaklarının başında kazanç. Ayrıştırıcı madde harcarlar ve dışkıları nebatların gelişmesi için en zorunlu elementlerden biri olan azotla doludur. Yok olmaları gidişatında hem hayvanların yiyecek kaynağı hem de nebatların yiyecek kaynağı yok olacak. Bu da dünya genelinde büyük bir döngünün değişmesine neden olacak.

6Arılar

Arılar

Kar emeli gütmeyen kuruluş Earthwatch, seyyaredeki en ehemmiyetli canlıların arılar olduğuna söylemişti. Arılar bal üretmenin yanı gizeme, nebatların en ehemmiyetli dölleyicisi olarak da öğrenilir. Çiçeklerden topladıkları polenler sayesinde nebatlar döllenir.

7

Arıların bir nebattan öteki nebata yaptığı polen yardımının olmaması neticesinde dünya genelindeki tarım mahsullerinin yüzde 30 oranında eksilmesi anlamına kazanç. Çiçeklerin ise yüzde 90’ı yok olur. Başka Bir Deyişle gerçeğinde arılar tüm nebat ve hayvanlar için çok ehemmiyetli bir noktada bulunuyor.

8

Arıların popülasyonu son 10 senede yüzde 30 eksildi ve bazı ülkelerde yok olmanın eşiğine geldi. Bu sebeple arılara daha dikkatli davranmalıyız.

9Karıncalar

Karıncalar

Dünyanın neredeyse her yerinde hayatlarını sürdürebilen karınca cinslerinin yok olması gerçekten güç. Dünya genelinde 1.000 ile 10.000 milyar arasında popülasyonu olduğu düşünülen karıncalar, hastalıkların yok edilmesinden, toprağın havalanmasına kadar bir çok değişik noktada ortaya çıkıyor.

10

Değişik özelliklere sahip 14.000’den fazla karınca cinsi olduğu öğreniliyor ve bu cinslerden kimileri nebatlardan düşen tohumları toplayarak toprağa dağıtıyor. Kimileri de tozlaşmada büyük rol oynuyor.

11Sinekler

Sinekler

Dünyadaki neredeyse her insan sineklerden nefret eder. Hele yazın ortaya çıkan karasinekler ve sivri sinekler peşimizi asla vazgeçmeyerek kısa süreli asap krizi geçirtebiliyorlar.

12

Eğer sinekler yok olursa, hayvan leşlerinin yok edilmesi, yalnızca bakterilere kalır ve bu da çok uzun bir müddet anlamına kazanç. Bunun haricinde dışkının geri dönüşümü için de aşırısıyla ehemmiyetli yere sahipler. 

13

Ceratopogonidae adı verilen sinek cinsi, kakao meyvesini döller ve bu sayede çikolatanın çiğ maddesini ortaya çıkarır. Başka Bir Deyişle sinekler olmasa çikolata yiyemezdik.

14Kınkanatlılar

Kınkanatlılar

Takribî 375.000 değişik cinsi bulunan kınkanatlılar, dünyadaki en değişik cinse sahip olan haşere türüdür. Bunların içinden bir çoğunun hasarlı olduğu düşünülür. Büyük mahsul kayıplarına neden olabilirler. 

15

Her şeye karşın, bereketli tesirleri de bulunan bir haşere cinsi olduğunu kabul etmeliyiz. Mesela uğur böcekleri, yaprak bitleri ile beslenirler, nebatın üzerindeki hasarlı canlıları yerler ve nebatı kurtarırlar. 

16

Coprophage cinsi ise en ehemmiyetli gübre dönüştürücülerdendir. Dünyadan yok olduğu takdirde ortaya çıkan koku dayanılmaz olurdu.

17Örümcekler

Örümcekler

Örümcekler genel anlamda haşere olarak kabul edilmezler. Hayatın var olduğu noktalarda yaşarlar ve haşere avcısı olarak öne çıkarlar. Örümcekler olmasaydı, hastalık taşıyan bir çok sinek ile baş etmek zorunda kalırdık.

18Cırcır böcekleri

Cırcır haşereleri

Çıkardıkları ses sebebiyle yazın geldiğini kavramamızı sağlayan cırcır haşereleri, 150’den fazla uzmanın katılımıyla sunulan rapora göre yavaş yavaş yok oluyor. Avrupa’da 1082 değişik cinsin %25,7’nin yok olabileceği belirtiliyor.

19

Cırcır haşereleri kuşlar, sürüngenler ve hatta insanlar için dahi ehemmiyetli yiyecek kaynağıdır. Chapulin adlı çekirge yoğun protein ve az yağ barındırdığı için Meksika mutfağında kullanılıyor. Cırcır haşereleri arazilerin sıhhat ve biyolojik vaziyetini dengeliyor.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz